İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Aseksüellik Nedir? Aseksüellik Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

Aseksüellik Nedir? Aseksüellik Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

aseksüellik-nedir
1

Aseksüellik nedir ve kimlere aseksüel denir soruları son dönemin sıklıkla sorulan soruları arasında yer alıyor. Özellikle de cinsellik konularında akseksüellik kavramı sıklıkla gündeme gelmektedir. Aseksüel ne demek sorusuna da cinsel olarak herhangi bir çekim hissedilmemesi gibi kısa bir cevap verilebilir. Fakat bu cevabımız bu soru karşısında bir hayli yetersiz kalacaktır.

Biz de bu popüler tanımdan yola çıkarak aseksüellik hakkında bilimsel olarak da kanıtlanmış olan bilgileri derlemek istedik. Aynı zamanda bu yazımızda aseksüellik kavramı çerçevesinde bazı doğru bilinen yanlışları da irdelemek istedik. Bu yazımızda aseksüel nedir ve kimlere bu tanım çerçevesinde yaklaşılması gerekir sorularına cevaplar bulabilirsiniz.

Aseksüelik Nedir?

aseksüellik-nedir

Aseksüellik kavramı herhangi birine karşılık hiçbir şekilde cinsel çekim hissetmemek anlamına geliyor. Romantik ilişkilerde tarafların birbirlerine cinsel çekim hissetmeme durumlarına aseksüellik denilebiliyor. Aseksüellik de tıpkı eşcinsellik ya da karşıcinsellik gibi bir yönelim olarak değerlendiriliyor.

Aseksüellik konusunda yapıaln bilimsel araştırmalar günümüzde yeni yeni irdelenmeye ve anlaşılmaya başlanıyor. Bu konuda hem sosyoloji hem de psikoloji alanlarında yeni araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. 2001 yılı itibariyle literatüre giren bu terim, 2004 yılında araştırmalara konu olmaya başlamıştır. 2004 yılında yapılan bir araştırmada dünya toplumunun yaklaşık %1’inin aseksüel olduğu ortaya konmuştur.

Aseksüellik Nedir ve Aseksüel Belirtileri Nelerdir?

aseksüellik-nedir

Aseksüel olmak, çoğunlukla yanlış tanımlar ile karıştırılmaktadır. Aseksüelliğin aslında düşünüldüğü gibi ilişkiye etki eden bir durum olmadığı da ortaya çıkmıştır. Kendilerini aseksüel olarak tanımlayan insanların büyük bir kısmı, romantik ilişkilere yeşil ışık yakmaktadır. Yani asesksüellik sevgi duymanın ve hatta aşık olmanın önünde bir engel değildir.

Aseksüel belirtileri arasında ilk başı cinsel isteksizlik ve kaçınma durumu çekmektedir. Buna göre cinsel açıdan isteksiz olma hali bu durumun ilk belirtisi olabilmektedir. Aseksüel bireylerde cinsel birleşmeye yönelik bir ilgisizlik durumu söz konusudur. Cinsel ilişki sinyallerinin görmezden gelinmesi ve reddedilmesi de bu durumda oldukça mümkündür.

Bazı aseksüel bireylerde sınırlı da olsa cinsel birleşme isteği olabilmektedir. Fakat bu durum da normale oranla oldukça düşüktür. Hatta bazı aseksüeller sırf partnerleri istediği için cinsel ilişkiye olumlu yaklaşmaktadırlar. Cinsel ilişkiye yönelik isteksizlik ve duygu eksikliği hali kimi zaman kalıcı olarak hayat boyu devam edebilmektedir.

Aseksüellik Hakkında Detaylar

aseksüellik-nedir

Aseksüellik nedir sorusuna tıbbi ve sosyolojik açıdan cevaplar verebiliyoruz. Aseksüel testi kapsamında bireylerin bu duruma yönelimleri de ortaya çıkabilmektedir. Her cinsel birleşmeden kaçınma hali de aseksüellik olarak nitelendirilmemektedir. Kimi dönemlerde bireylerde cinsel isteksizlik durumları gözlemlenebilmektedir. Fakat bu tanımı koymak için önemli olan bu durumun kalıcılığının tartışılmasıdır.

Aseksüellik her ne kadar 21. yüzyılın terimlerinden biri de olsa çağlar boyu bu durum ile karşılaşılmıştır. İnsanın cinsel yönelimini tanımlayan bu olguya herhangi bir hastalık gözüyle bakılması da kesinlikle yanlıştır. Aseksüellik de karşıcinsellik gibi oldukça normal bir durum olarak kabul edilmesi gereken bir yönelimdir. Bu yüzden akseksüelliğin tedavisi gibi bir kavram da kabul edilmemektedir.

Öyle ki gri aseksüellik kavramı içerisinde bireylerin bazı durumlarda cinsel birlişime olumlu yaklaşmaları da mümkündür. Fakat bunun için karşı tarafa yönelik büyük bir sevgi duyulması gerekmektedir. Gri aseksüeller çok yoğun hisler besledikleri kişiler ile cinsel birleşme yaşamak isteyebilirler.

Yorum Yap

    Yorum Yap