1. Ana Sayfa
  2. Bunları Biliyormusunuz?
  3. Aloe Vera Zararları Nelerdir? Aloe Vera Nasıl Kullanılmamalı?

Aloe Vera Zararları Nelerdir? Aloe Vera Nasıl Kullanılmamalı?

featured

Bu yazımızda sizlerle aloe vera zararları hakkında bilmeniz gereken detayları paylaşacağız. Özellikle cilt ve saç sağlığında sıklıkla kullanılan bu bitkinin faydaları kadar zararları da bulunuyor. Eğer aloe vera bitkisini doğru bir şekilde kullanmazsanız bu bitkinin sağlığınızı olumsuz yönde etkileyeceğini de bilmeniz gerekiyor.

Hem süs bitkisi hem de şifalı bitkiler arasında yer alan aloe vera, doğru tarifler uygulanarak kullanılması gereken bir bitkidir. Aynı zamanda bu mucizevi bitkiyi her durumda kullanmamanız da gerekmektedir. Başta aloe vera cilde zararları olmak üzere bu yazımızda sizinle faydalı bilgileri paylaşacağız.

Aloe Vera Nedir?

dijital-evim-aloe-vera-zararları

Aloe vera zararları konusuna geçmeden önce bu mucizevi bitkiyi daha yakından tanıyalım istedik. Halk dilinde “tıbbi sarısabır” olarak da bilinen bu bitkinin tıbbi ve kozmetik alanlarında kullanımı oldukça yaygındır. Az dikenli ve uzunca yapraklı olan bu bitkinin yapraklarının içerisinde de jelimsi bir yapı bulunmaktadır.

dijital-evim-aloe-vera-zararları

Bitkinin jelimsi yapısı da yaprak tabakası da çeşitli alanlarda kullanıma uygundur. Özellikle de jelimsi iç kısımda pek çok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Hem bahçede hem de evde balkonda yetişen aloe veranın bakımı da bir hayli kolaydır. Dilerseniz bu bitkiyi saksıda kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Yaprak uzunluğu 60 ila 70 santim arasında değişebilen bu bitkiyi hafif güneş gören bir alanda tutmanız yeterlidir.

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

dijital-evim-aloe-vera-zararları

Aloe vera zararı konusuna değinmeden evvel bu bitkinin bilinen faydalarına da şöyle bir kısaca değinmek istedik. Aloe vera bitkisinin saç ve cilt sağlığı açısından oldukça önemli faydalar bulunuyor. İşte bu mucizevi bitkinin kanıtlanmış faydaları:

  • Siyah noktalarla savaşılmada aloe vera bitkisinin önemi oldukça büyüktür.
  • Cildin geç yaşlanmasını sağlayan bu bitki, antiaging etkisi ile sıklıkla tercih edilmektedir.
  • Güneş lekelerinin giderilmesinde de aloe vera bitkisinden faydalanılabilir. Özellikle de aloe vera özlü güneş kremleri yazın sıcağında sıklıkla tercih edilen ürünler arasındadır.

dijital-evim-aloe-vera-zararları

  • Aloe vera zararları konusuna değinmeden evvel bu mucizevi bitkinin selülit oluşumunu da engellediğini belirtmeliyiz.
  • Eğer kepek ve saç dökülmesi gibi problemleriniz varsa aloe vera bitkisinden faydalanabilirsiniz.
  • Tıbbi açıdan doğal müshil olarak kabul edilen bu bitki kabızlık ve hazımsızlık problemlerini çözmede oldukça etkilidir.

Aloe Vera Zararları Nelerdir?

dijital-evim-aloe-vera-zararları

Herbalife aloe vera zararları konusunda son dönemlerde ön plana çıkıyor. Buna göre de bu mucizevi bitkinin yanlış kullanılmasında bir takım problemler ile karşılaşılabiliyor. Biz de sizleri bilinçlendirmek adına aloe vera bitkisi zararları konusunda kapsamlı bir araştırma yaptık.

1- Aloe Vera Zararları ve Hamilelik

dijital-evim-aloe-vera-zararları

Aloe vera bitkisini hamile ve hatta emziren kadınların kullanmasına kesinlikle izin verilmemektedir. Hamile kadınlarda erken rahim kasılması gibi durumlara neden olabilen bu bitkinin kullanılması yanlıştır. Erken rahim kasılmaları, hamilelikte düşük riskinin artmasına yol açacaktır. Bu yüzden hamilelik ve emzirme dönemlerinde aloe vera içerikli ürünleri kullanmamanız öneriliyor.

2- Aloe Veranın Ağız Yoluyla Tüketilmesi

dijital-evim-aloe-vera-zararları

Aloe vera suyunun zararları olarak pek çok bilimsel gerçek kaydedilmiştir. Aleo vera içerisinde yer alan jelimsi kısmın ağız yoluyla tüketilmesi mide kramlarına neden olabiliyor. Aynı zamanda bu madde, bazı ilaçların emilimine de engel olarak ilacın etkisini tamamen ortadan kaldırabiliyor. Bu durum kimi zaman böbrek rahatsızlıklarına kadar varabiliyor. Özellikle de reflü ve ülser hastalarının bu bitkiyi ağız yolula tüketmemeleri gerekiyor.

3- Aleo Vera Zararları ve Kronik Rahatsızlıklar

dijital-evim-aloe-vera-zararları

Eğer böbrek, kalp ya da diğer türlü kronik bir rahatsızlıktan muzdaripseniz aleo vera kullanımına dikkat etmelisiniz. Özellikle de organ nakli olmuş kişilerin aloe vera bitkisini ağız yoluyla almamaları söyleniyor. Bununla birlikte diyabet hastalarının da aleo verayı doğrudan kullanmamaları şiddetle tavsiye ediliyor. Bitki, kan şekerinin düşmesini doğrudan etkileyen bir özelliğe sahiptir.

4- Aloe Vera Yüze Zararları

dijital-evim-aloe-vera-zararları

Aloe vera alerji yaptı gibi sık görülen bir durumla karşılaşmamak adına bitkinin jel kısmını doğrudan yüzünüze sürmemelisiniz. Bunun yerine aloe vera özleri ile zenginleştirilmiş kremleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Aloe vera jelinin doğrudan cilde ve yüze uygulanması kızarıklık ve yanma gibi durumlara neden olabilmektedir.

Bu yazımızda sizlerle aloe veranın zararları konusunda bilgilendirici detayları paylaştık. Dilerseniz bir diğer önemli konu olan “Karpuzda Şeker Oranı Kaçtır? Karpuz Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap